Nie lubimy płacić podatków. Raczej wszyscy zgadzamy się z tym, że podatki płacić trzeba, ale chyba nikt nie twierdzi, że chętnie będzie płacił większe podatki niż powinien wg przepisów.
Spółka komandytowa w wielu wypadkach pozwala płacić podatki mniejsze niż przy prowadzeniu firmy w innych firmach. Jeżeli nie lubisz płacić większych podatków niż to konieczne, powinieneś dowiedzieć się więcej o opodatkowaniu spółki komandytowej.
Opodatkowanie spółki komandytowej a CIT
Istotnym walorem spółki komandytowej jest niepodleganie podatkowi od dochodu osób prawnych, czyli podatkowi CIT.
Spółki podlegające temu podatkowi np. spółka z o.o., odprowadzają podatek dochodowy od własnego zysku. Jest to podatek od zysku samej spółki jako osoby prawnej niezależnej od wspólników.
Wspólnicy chcący wypłacić dla siebie zysk ze spółki, uzyskują własny dochód i muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia od niego podatku dochodowego PIT. Podatek dochodowy z ekonomicznego punktu widzenia ponoszony jest zatem w tym modelu dwukrotnie, dlatego mechanizm ten określany jest jako „podwójne opodatkowanie”.
Podatkowi CIT podlegają wyłącznie osoby prawne, a spółka komandytowa z prawnego punktu widzenia nie jest osobą prawną i nie podlega podatkowi od dochodu osób prawnych (CIT).
Jeżeli spółka komandytowa nie jest płatnikiem podatku CIT, to kto płaci podatki od dochodu w spółce komandytowej?
Opodatkowanie wspólników spółki komandytowej
Dochody spółki komandytowej nie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, a podatek od jej dochodów rozliczają jej wspólnicy w odpowiedniej wysokości do udziału każdego ze wspólników w zysku spółki komandytowej.
W typowym modelu spółki z o.o. spółki komandytowej niemal cały zysk spółki komandytowej przypada komandytariuszom, będącym ekonomicznymi właścicielami firmy i w mniejszym udziale komplementariuszowi, czyli spółce z o.o. Każdy z tych wspólników rozlicza podatek od dochodu spółki komandytowej we własnym rozliczeniu podatku dochodowego, z uwzględnieniem kosztów i przychodów spółki komandytowej.
W takim przypadku, podatek od dochodu spółki komandytowej odprowadzają głównie komandytariusze, którzy jako osoby fizyczne podlegają podatkowi PIT. Spółka z o.o. jako komplementariusz zapłaci podatek od swojego dochodu – CIT – jednakże jej dochód stanowił będzie jedynie minimalną część całego zysku wypracowanego przez spółkę komandytową. Rozwiązanie to pozwala zatem wyeliminować „podwójne opodatkowanie” występujące w spółce z o.o.
W praktyce to wspólnicy spółki komandytowej odprowadzają zaliczki miesięczne lub kwartalne na podatek dochodowy, a końcowego rozliczenia dokonują w swoich zeznaniach rocznych.
Podsumowując:
- Spółki komandytowe nie są podatnikami CIT
- Brak CIT pozwala wyeliminować „podwójne opodatkowanie” występujące w spółkach z o.o., akcyjnej i komandytowo-akcyjnej
- Podatek dochodowy rozliczają wspólnicy spółek komandytowych
***
Poczytaj także koniecznie o braku podwójnego opodatkowania w spółce z o.o. spółce komandytowej >>
O opodatkowaniu spółki komandytowej przeczytasz również na łamach Rzeczpospolitej: https://www.rp.pl/artykul/1173942-CIT–Spolka-komandytowa-korzystna-podatkowo.html
***
Zachęcam Cię również do odwiedzin bloga mojego kolegi, radcy prawnego Leszka Blocha, który pisze o skutecznej windykacji między przedsiębiorcami >>
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }