Amadeusz Sejud

radca prawny

Doradzam właścicielom firm w zakresie prawa spółek, a także dostarczam usługi prawne dla ich biznesu...
[Więcej >>>]

Wybierz formę działalności dla swojej firmy

Opodatkowanie spółki komandytowej

Amadeusz Sejud07 października 2019Komentarze (0)

Opodatkowanie spółek komandytowych

 

Nie lubimy płacić podatków. Raczej wszyscy zgadzamy się z tym, że podatki płacić trzeba, ale chyba nikt nie twierdzi, że chętnie będzie płacił większe podatki niż powinien wg przepisów. 

Spółka komandytowa w wielu wypadkach pozwala płacić podatki mniejsze niż przy prowadzeniu firmy w innych firmach. Jeżeli nie lubisz płacić większych podatków niż to konieczne, powinieneś dowiedzieć się więcej o opodatkowaniu spółki komandytowej.

 

Opodatkowanie spółki komandytowej a CIT

Istotnym walorem spółki komandytowej jest niepodleganie podatkowi od dochodu osób prawnych, czyli podatkowi CIT.

Spółki podlegające temu podatkowi np. spółka z o.o., odprowadzają podatek dochodowy od własnego zysku. Jest to podatek od zysku samej spółki jako osoby prawnej niezależnej od wspólników. 

Wspólnicy chcący wypłacić dla siebie zysk ze spółki, uzyskują własny dochód i muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia od niego podatku dochodowego PIT. Podatek dochodowy z ekonomicznego punktu widzenia ponoszony jest zatem w tym modelu dwukrotnie, dlatego mechanizm ten określany jest jako „podwójne opodatkowanie”.

Podatkowi CIT podlegają wyłącznie osoby prawne, a spółka komandytowa z prawnego punktu widzenia nie jest osobą prawną i nie podlega podatkowi od dochodu osób prawnych (CIT).

Jeżeli spółka komandytowa nie jest płatnikiem podatku CIT, to kto płaci podatki od dochodu w spółce komandytowej?

 

Opodatkowanie wspólników spółki komandytowej

Dochody spółki komandytowej nie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, a podatek od jej dochodów rozliczają jej wspólnicy w odpowiedniej wysokości do udziału każdego ze wspólników w zysku spółki komandytowej.

W typowym modelu spółki z o.o. spółki komandytowej niemal cały zysk spółki komandytowej przypada komandytariuszom, będącym ekonomicznymi właścicielami firmy i w mniejszym udziale komplementariuszowi, czyli spółce z o.o. Każdy z tych wspólników rozlicza podatek od dochodu spółki komandytowej we własnym rozliczeniu podatku dochodowego, z uwzględnieniem kosztów i przychodów spółki komandytowej.

W takim przypadku, podatek od dochodu spółki komandytowej odprowadzają głównie komandytariusze, którzy jako osoby fizyczne podlegają podatkowi PIT. Spółka z o.o. jako komplementariusz zapłaci podatek od swojego dochodu – CIT – jednakże jej dochód stanowił będzie jedynie minimalną część całego zysku wypracowanego przez spółkę komandytową. Rozwiązanie to pozwala zatem wyeliminować „podwójne opodatkowanie” występujące w spółce z o.o. 

W praktyce to wspólnicy spółki komandytowej odprowadzają zaliczki miesięczne lub kwartalne na podatek dochodowy, a końcowego rozliczenia dokonują w swoich zeznaniach rocznych.

 

Podsumowując:

  • Spółki komandytowe nie są podatnikami CIT 
  • Brak CIT pozwala wyeliminować „podwójne opodatkowanie” występujące w spółkach z o.o., akcyjnej i komandytowo-akcyjnej
  • Podatek dochodowy rozliczają wspólnicy spółek komandytowych

 

***

Poczytaj także koniecznie o braku podwójnego opodatkowania w spółce z o.o. spółce komandytowej >>

O opodatkowaniu spółki komandytowej przeczytasz również na łamach Rzeczpospolitej: https://www.rp.pl/artykul/1173942-CIT–Spolka-komandytowa-korzystna-podatkowo.html

 

***

Zachęcam Cię również do odwiedzin bloga mojego kolegi, radcy prawnego Leszka Blocha, który pisze o skutecznej windykacji między przedsiębiorcami >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 307 09 80e-mail: amadeusz.sejud@ksbclegal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KSBC Legal Kancelaria Radcy Prawnego Amadeusz Sejud Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KSBC Legal Kancelaria Radcy Prawnego Amadeusz Sejud z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem amadeusz.sejud@ksbclegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: